What is the art of expression
صفر تا صدِ فن بیان
28 دی 1400
Good-articulation1

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم

این سوالِ خیلی هاست که چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ آموزش فن بیان خوب در هر زمینه ای که فعالیت می کنید میتواند به شما کمک کند و زندگی شما را متفاوت کند شما در هر جای زندگی که باشید با آموزش فن بیان خوب میتوانید یک پله بالاتر بروید .

اگر به تازگی مغازه ای باز کرده اید و فروشنده هستید قطعاً داشتن فن بیان میتواند از شما یک فروشده حرفه ای با درآمد بالا و ثروتمند بسازد، اگر کارمند هستید فن بیان می تواند از شما یک کارمند نمونه بسازد و در ارتباط گرفتن با همکاران، مشتریان و حتی هنگام مذاکره با مدیر خودتان می توانید منافع بیشتری به دست آورید، اگر دانشجو هستید و هنگام ارائه همیشه مشکل دارید، اگر ایده ای دارید که برای ثبت و اختراع دنبال سرمایه گذار می گردید قطعاً به آموزش فن بیان خوب و مذاکره احتیاج خواهید داشت .

همه ما در طول ماه خرید های زیادی داریم پس با دانستن مهارت فن بیان و چانه زنی می توانیم از پرداخت شدن مبالغ زیادی جلوگیری کنیم و یا حتی اگر می خواهید نظر شخص خاصی را متوجه خود کنید . به هر حال فن بیان خوب قدمی بلند برای رسیدن به تمام هدفهاست. میدانید چرا ؟

چون با داشتن فن بیان خوب است که میشود توجه انسان ها را جلب کرد و آنها را برای شنیدن به حرف هایمان مشتاق نمود. به دست آوردن توجه دیگران مهم ترین چیزیست که همه در تلاشند تا آن را به دست آورند .

همانطور که می بینید سالهاست شرکت های تبلیغاتی و ساخت آگهی های تبلیغاتی بر سراین موضوع رقابت دارند و در کل همه انسان ها در تلاش اند اول توجه را جلب کنند و بعد کلام و پیام شان را منتقل کنند و با آموزش فن بیان خوب این موضوع امکان پذیر است وچه ابزاری بهتر از فن بیان خوب هم توجه جلب شده است هم ما حرفه ای تر شده ایم و یک پله بالاتر رفته ایم.

بیدار کننده احساسات باشید

تقویت فن بیان و سخنرانی

اگر می خواهیم سخنرانی و یا حتی صحبت ما به دل بنشیند و تاثیر گذار باشد باید به مهم ترین نکته ای که در آموزش فن بیان خوب مورد استفاده قرار می گیرد دقت کنیم یعنی وقتی با کسی صحبت می کنیم احساساتش را بیدار کنیم .

احساس ما انسان ها و ارتباطاتی که با محیط اطرافمان می گیریم، اهمیت ویژه ای در تصمیم های ما و توجه و رفتارمان دارد. اگر میخواهید نظر افراد را نسبت به خودتان جلب کنید اول باید یاد بگیرید که چطور احساسات آنها را برانگیخته کنید و بر آنها تاثیر بگذارید. یکی از بهترین روشهایی که همیشه جواب میدهد این است که افراد را به نام کوچکش صدا بزنید نمیدانید وقتی کسی را به اسم کوچکش صدا میزنید چقدر آن شخص را تحت تاثیر قرار می دهید .

تلاش کنید احساسات دیگر مخاطبانتان را بشناسید و بر آنها هم تاثیر بگذارید . اگر میخواهید فن بیان شما اثر گذار باشد باید این موضوع را بدانید که شنونده صحبت شما در چه شرایطی قرار دارد . مثلا موقعی که مخاطب در محیط گرمی قرار دارد یا نوشیدنی گرم مانند قهوه، نسکافه و چای در اختیار دارد . شور و شوق و هیجان بیشتری در او به وجود می آید و همین طور هم طرف مقابل را شخصی گرم و با صمیمیت می بیند . اما اگر نوشیدنی یخ و سردی در اختیار داشته باشد به احتمال زیاد اتفاقات حول و هوش خود را با شوق کمتر پیگیر خواهد شد.

بنابر این هرگز نباید از تاثیری که محیط بر انسان های می گذارد غافل شویم. زیرا اگر فن بیان قوی داشته باشیم و آموزش فن بیان خوب را دیده باشیم ولی در جای درست و زمان درست صحبت خود را بیان نکنیم هرگز نمی توانیم آن گونه که باید و شاید بر مخاطبان خود اثر بگذاریم و توجه آنها را جلب کنیم.

مخاطب را گیج نکنید

تقویت فن بیان برای بهتر صحبت کردن

یک سخنران قوی یا یک فردی که آموزش فن بیان خوب را دیده است و از فن بیان و سخنوری قوی برخوردار است هرگز اطلاعات پراکنده و در به در به مخاطب خود نمی دهد و به اصطلاح از هر دری سخنی نمی گوید . فردی که ازآموزش فن بیان خوب بهره مند است دقیقا میداند که چه می گوید و چه می خواهد بگوید و مسیر صحبت را به کدام سمت خواهد برد و برای صحبت هایش زمینه سازی می کند و اطلاعات را جزء به جزء به مخاطب انتقال می دهد تا مخاطب بتواند موضوع را در مغزش طبقه بندی کند و درک مطلب بالاتری داشته باشد.

نکته ای که در آموزش فن بیان خوب خیلی به آن پرداخته می شود این است که اطلاعات را به یکباره بر سر مخاطب نریزیم که نداند با آنها چه کار کند بلکه اطلاعات را به صورت طبقه بندی شده به مخاطب انتقال دهیم تا هم بتواند صحبت های ما را هضم کند و هم اینکه با طبقه بندی درست اطلاعات در ذهن مخاطب ماندگاری موضوع هم برای او بیشتر خواهد بود . فرض کنید که تعدادی زیادی جعبه یا کارتن را یکدفعه داخل یک اتاق بریزند خب اتاق بهم ریخته می شود و برای پیدا کردن هر جعبه هم به مشکل برخورد می کنیم ولی اگر اتاق طبقه بندی و قفسه بندی داشته باشد و جعبه ها را یک به یک با نام گذاری وارد اتاق کنیم و در قفسه مخصوص به خود قرار دهیم موقع پیدا کردن هم به راحتی از پس این موضوع بر می آییم .

ذهن ما هم اطلاعاتی را که دریافت می کند بر مبنای چهار چوب هایی که برای خود تشکیل داده است تحلیل کرده و به آنها نظم می دهد و در جای خود و طبقه خود قرار می دهد تا به هنگام نیاز بتواند سریع به آنها دسترسی داشته باشد. خیلی مهم است که موقع صحبت کردن از چه کلماتی استفاده می کنید و ذهنیت مخاطب را چجوری شکل می دهید . حقیقت این است که جملات و کلمه های متفاوت سبب میشود که طبقه بندی متفاوتی در ذهن انسان ها شکل پیدا کند و با آموزش فن بیان خوب می توانید دقیقا مسیر سخن و مقصد سخن را به جایی ببرید که دوست دارید و هدف و پیامی را که باید به مخاطب منتقل کنید به خوبی منتقل کنید و دیگر مخاطبان خود را گیج نخواهید کرد.

دور از انتظار و غیر قابل پیش بینی باشید

مهارت های فن بیان و سخنرانی

اگر قصد دارید بدانید که چطوری خوب حرف بزنید ؟ و مردم به شما توجه کنند . باید بگویم که دور از انتظار باشید همیشه کاری کنید که غیر قابل پیش بینی به نظر برسید . آیا دوست دارید موقع حرف زدن افراد را شگفت زده کنید کلید این موضوع یک کلمه است باید بلد باشید به موقع آنها را غافلگیر کنید . ذهن ما انسان ها دوست دارد موارد آشنا را دنبال کند.

مثلا وقتی با موضوعی آشنا هستیم پذیرش آن برای ما راحت تر است و خیلی ساده آن را قبول می کنیم و حتی با نیمی از حواس خود موضوع را دنبال می کنید ولی هنگامی که سخن غیر قابل پیش بینی ، دور از انتظار و چالشی را می شنویم به یکباره تمام هوش و حواس و توجه ما به آن سمت جلب می شود و متوجه می شویم که این موضوع یک چالش است و تمرکز و توجه بیشتری را می طلبد . پس تا جایی که می توانید سعی کنید موقع صحبت کردن غیر قابل پیش بینی باشید و به جای تکرار یک روند تکراری یهویی ریتم عادی را بشکنید.

البته شکستن ریتم عادی تا حد زیادی به خلاقیت شما بستگی دارد. که در لحظه مناسب شگفت انگیز ترین کار خود را متناسب با آن لحظه انجام دهید.

مخاطب را مشتاق و علاقه مند کنید

آموزش سخنرانی و فن بیان

خوب حرف زدن و فن بیان خوب نیاز به این دارد که ما راه هایی را بشناسیم که به کمک آن بتوانیم مخاطبان را به صحبت های خود مشتاق و علاقه مند کنیم و برای این کار باید در باره چیزی حرف بزنیم که حال او را خوب کند و در واقع به مخاطب یک حس خوب درونی و یک هدیه بیرونی بدهیم.

مثلا هنگامی که مدیر یک شرکت به کارکنان خود بنا به مناسبتی کارت هدیه میدهد یا مبلغی نقدی به آنها افزایش حقوق می دهد این نامش یک هدیه بیرونی است اما در جایی دیگر مدیر یک شرکت یا یک مجموعه به یکی از کارمندان خود مسئولیتی بزرگ می دهد و او را برای یک کار چالشی انتخاب می کند در اینجا جدای از اینکه آن شخص حقوق یا دستمزد بیشتری می گیرد یا نمی گیرد شخصیت و مهارتهای او و خود او به میزان قابل توجهی رشد کرده است و بعد از انجام آن مسئولیت و چالش آن شخص دیگر آن شخص سابق نیست و به انسان متفاوت تری تبدیل شده است این نامش یک هدیه درونی است چون از درون به آن شخص مهارتها و توانایی ها و اعتماد به نفسی اضافه شده است که تا آخر عمر ماندگار است و هرگز مانند آن اضافه حقوق و کارت هدیه تمام شدنی نیست.

موقع سخنرانی و صحبت کردن هم باید به این موضوع دقت کنید که علاوه بر اینکه حال مخاطب را در لحظه خوب می کنید و علاقه او را زیاد می کنید چیزی هم به او اضافه کنید و او را به انسان بهتری تبدیل کنید. مهمترین راز فن بیان همین است اگر بتوانیم حال دیگران را خوب کنیم آنها را با خود هماهنگ و همراه ساخته ایم.

با اعتبار و دلیل صحبت کنید

مهارت های صحبت کردن و ارتباطی

برای داشتن فن بیان خوب لازم است از راه هایی که افراد را متقاعد می کند آگاه باشیم . تحقیقات ثابت کرده اند هنگامی که شما با اعتبار و تکیه به علم صحبت می کنید و دلیل محکم برای حرف های خود دارید و در واقع با اطمینان بیشتری صحبت می کنید شنوندگان حرف های شما را بسیار راحت تر قبول می کنند و به شدت در مخاطب خود ایجاد اعتماد می کنید.

بیشتر بازرگانان از این موضوع اطلاع دارند و سالانه مبالغ زیادی را برای مشاوره های اقتصادی پرداخت می کنند تا به جدید ترین موضوعات علمی و معتبر و متقاعد کننده در حیطه تخصص و فعالیت خود دست پیدا کنند . چون میدانند هر چقدر در شغل خود متخصص تر شوند افراد بیشتری با آنها کار می کنند چون مردم دوست دارند با متخصص ها کار کنند . بنابراین اگر با دلیلِ معتبر صحبت کنید بدون شک مخاطبانتان دل به دل شما می دهند و می توانید بر آنها اثر گذار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود