test
تست باور فراوانی
8 مرداد 1400
Entrepreneur-wealth-creation-belief
10 باور ثروت سازِ کارآفرین های بزرگ
10 مرداد 1400
باور های منفی ترمز های موفقیت

باورهای منفی ترمز های موفقیت

استعاره گاز و ترمز

این سوال خیلی هاست که باور منفی چیست ؟ اصلا چرا باید باورهای منفی وجود داشته باشند .باور ما همان نگرش ماست که در ذهن ما وجود دارد و باورهای ما انسان ها با هم اختلاف دارند . بعضی از باورها به ما کمک می کنند که پیشرفت کنیم و به سمت موفقیت قدم برداریم و برخی به صورت ترمز عمل کرده و سرعت رشد و پیشرفت ما را می گیرند و دلیلی برای این می شوند که ما به سمت شکست حرکت کنیم . ما انسان ها در ذهنمان دو مدل باور داریم .

در واقع باورهای ما به دو گروه باورهای مثبت و باورهای منفی دسته بندی می شوند . این یعنی تمام باورهایی که ما انسان ها داریم یکی از این دو گروه می باشند . مثلا تمام باورهای کمبود آفرین ، پریشان کننده و محدود زیر مجموعه باورهای منفی و باورهای رشد دهنده ، فراوانی ، و انگیزه دهنده زیر مجموعه باورهای مثبت ما هستند.

اگر ما انسانها از اهمیت باورها و تاثیر آنها بر روی زندگیمان خبر داشتیم و می دانستیم که اصل و اساس قانون جذب توسط باور شکل می گیرد . خیلی سریع تر به دنبال یافتن راه و روش هایی برای تغییر دادن باورهای اشتباه و محدود کننده خودمان و یا جایگزین کردن آنها با باورهای درست و حتی ساختن و ایجاد کردن باورهای مثبت در زندگی مان می بودیم.

چرا باور منفی به وجود می آید؟

چرا باور منفی به وجود می آید

واقعیت این است که باور منفی به این دلیل به وجود می آید که گاهی اوقات ما اعتماد به نفس ضعیفی داریم و به درست کردنش هم اهمیتی نمی دهیم و این امر باعث می شود که رفته رفته عزت نفس ما از بین برود و ما شروع می کنیم به نجواهای ذهنی و گفتگوهای درونی با خودمان ما مدام خودمان را سرزنش می کنیم ما انسان های بیشتر از هر کس دیگری با خودمان گفتگو داریم و وای به روزی که این گفتگوها جنبه های منفی پیدا کند .

اگر دلیل به وجود آمدن باورهای منفی ما محیط باشد خب می توانید دیگر به آن محیط نرویم ، اگر دوستان باشند خب می توانیم با آن دوستان قطع رابطه کنیم ولی وای به روزی که  دشمن اصلی در درون خودمان باشد اینجاست که کار کمی سخت می شود و از بین بردن این دشمن زمان بر خواهد بود وقتی با کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس اجازه دهیم باورهای منفی در وجود ما شکل بگیرند و هیچ اقدامی هم انجام ندهیم ، همین باورهای منفی به مرور زمان باعث ایجاد گفتگوهای درونی منفی در ما می شوند و ذهن منتقد ما یا همان ندای درونی انتقاد گر ما روشن می شود و اینقدر افکار و نگرش و باورهای منفی را در ذهن ما تکرار می کند که خودش نیز سبب کشتن اعتماد به نفس و انگیزه ما می شود .

شناختن باورهای منفی

شناختن باورهای منفی

ساده ترین و راحت ترین راه برای شناختن باورهایمان که به درد همه می خورد و برای هر انسانی با هر سنی و با هر میزان از تحصیلاتی قابل استفاده است و خیلی خیلی راحت است و به ما کمک میکند که بدانیم کدام باور درست است و کدام باور اشتباه ، ما باید اعتماد کنیم به آن احساسی که درون خودمان داریم ، همان جهت نمای درونی که خداوند در وجود ما قرار داده است یعنی همان احساس مان ، اگر ما به موضوعی فکر می کنیم و حال ما و احساسی که داریم خوب می شود مشخص است که باور درستی نسبت به این موضوع داریم  و اگر به موضوعی فکر می کنیم و حالمان بد می شود و گره بر صورتمان می افتد و در حقیقت حال احساسی ما خراب می شود نشان دهنده این است که یک باور منفی در اینجا وجود دارد .

مثلا بیایید ببینیم که باورهایمان به پول چگونه است ، هنگامی که به پول فکر می کنیم آیا حال ما و احساسی که داریم بد می شود یا هنگامی که به پول فکر می کنیم احسای خوب داریم . دوستان این مسئله خیلی نکته مهمی است خیلی از انسانها هنگامی که به پول می اندیشند حس خوبی ندارند چون آنها دارند به نداشتن پول فکر می کنند ، اما افرادی هستند که هنگامی که به پول فکر می کنند حالشان خوب می شود و احساس خوبی پیدا می کنند آنها دارند به داشتن پول فکر می کنند .

واقعا مهم است که وقتی ما به خواسته ای و به چیزی فکر می کنیم آیا داریم به نداشتن آن چیز و به حس کمبود آن فکر می کنیم یا داریم به فراوانی آن موضوع فکر می کنیم . بنابراین مراقب باشید از چیزهایی که باعث ایجاد حس منفی در شما می شود دوری کنید ، تا جایی که می توانید فیلم های ترسناک وغمگین فیلم هایی که در آن کشت و کشتار است تماشا نکنید آهنگ های غمگین گوش ندهید و اخبار را اصلا نبینید ، خبری که مهم باشد دیر یا زود به گوش ما می رسد .

تاثیر باورهای منفی در موفقیت

تاثیر باورهای منفی در موفقیت

بعضی وقت ها با تمام کوشش و تلاشی که می کنیم و با همه برنامه ریزی هایی که داریم . باز همی می بینیم که نتوانستیم به هدف خودمان برسیم و یا موفقیت مناسبی کسب کنیم . خیلی وقت ها همه چیز آمداده است ولی متاسفانه کمی قبل از موفقیت کار را نیمه کاره رها می کنید . دقیقا همانجا که قرار است نتایج رخ دهد و به دستاوردی برسید کار را رها می کنید دقیقا کمی قبل از خوشبختی کمی قبل از موفقیت .

اگر وضعیت شما هم اینگونه است بدون شک شما فردی منفی باف هستید و باورهای منفی زیادی را در ذهن خود پرورش داده اید . تاثیر باورهای منفی در داشتن اعتماد به نفس ، عزت نفس و ادامه دادن و در مسیر ماندن و متعهد بودن به هدف خیلی زیاد است . درست است که باورهای منفی ما ریشه در گذشته دارند ولی واقعیت این است که آینده را برای ما بسیار مبهم و ترساننده به تصویر می کشند. باورهای منفی همیشه باعث ترساندن ما از شرایط آینده مان می شوند و نجواهای ذهنی و گفتگوهای درونی ما با خودمان را به سمت جملات نا امید کننده می برند . مثلا جملاتی مانند :

من هیچوقت موفق نمیشم !

من خیلی بد شانسم !

هیشکی منو دوست نداره !

نمیدونم برای اقساط چکار کنم !

اگه نتونم مردم در باره من چی میگن !

دیگه از ما گذشته الان نمیشه قبلا میشد !

اینها دقیقاً همان باورهای محدود کننده و منفی ما هستند که می توانند در مسیر رشد و موفقیت ما مشکل ایجاد کنند و باعث شوند که موفقیت مان به تعویق بیفتد. شاید باورتان نشود اما باورهای منفی زمانی که می خواهیم پیشرفت کنیم و هدفی را برای خود قرار می دهیم همان گونه که ذهن ما را می بندند ، تمام ایده ها و تمام راه هایی را که قرار است به ذهن ما برسد را نیز می بندند . شاید بدترین این آسیب ها کشتن اعتماد به نفس و از بین بردن انگیزه انسانها باشد . وقتی چنین شرایطی ایجاد می شود استرس هم بیشتر می شود ، استرس شکست ، استرس ناکامی آنقدر در وجود افراد قوی می شود که دیگر هیچ وقت هیچ تلاشی نمی کنند.

 

باورهای منفی تاثیر منفی در زندگی ما دارند

 • باورهای منفی پلی به سوی شکست است ، پلی که دیده نمی شود و تا موقع شکست متوجهش نمی شویم.
 • طبق قانون باورها یک باور اشتباه سبب می شود چند باور منفی و اشتباه دیگر نیز در ما ایجاد شود .
 • باورهای منفی ما سبب می شود که از فرصت های حال خود هم استفاده نکنیم و آن ها را هدر دهیم.
 • باید بدانیم که باورهای منفی حال خوب ما را از بین می برد و باعث می شود احساس ما نیز منفی گردد.
 • باورهای منفی به طور کامل در زندگی ما محدودیت ایجاد می کند و زندگی ما را دستخوش مشکلات جدید می نماید.
 • باورهای منفی یکی از دلایل مهمی است که افراد به سوی شکست سقوط می کنند.
 • باورهای منفی انگیزه ما را برای رسیدن به اهداف می گیرند و بعد از مدتی چیزی از اعتماد به نفس و عزت نفس مان باقی نمی ماند.
 • باورهای منفی باعث می شود که ما حس حرکت نداشته باشیم و همیشه و همه جا بنشینیم و ببینیم که چه پیش خواهد آمد . در واقع بجای اینکه یک بازیگر باشیم در زندگی خود تبدیل به یک تماشاچی خواهیم شد .
 • باورهای منفی رویاهای ما را نابود می کنند و باعث می شود که ما فکر کنیم هدف گذاری و رسیدن به رویاها کاری بیهوده است و برای موفقیت مان هیچ تلاشی نکنیم .
 • باورهای منفی باعث می شود که نظم زندگی ما بهم بریزد و در زندگی سردر گم  و گیج شویم و ندانیم که چه می کنیم و اشتباه پشت اشتباه مرتکب میشویم .
 • باورهای منفی باعث می شود که برنامه خواب ما بهم بریزد و بجای سحر خیزی صبح ها انگیزه و انرژی بیدار شدن و از رختخواب بیرون آمدن نداشته باشیم .
 • باورهای منفی باعث می شود که ما اصلا به فکر ورزش کردن نباشیم و حتی سلامتی خودمان هم برایمان مهم نباشد چرا که وقتی کسی آینده اش برایش مهم نباشد ، اهمیتی هم به سلامتی اش نمی دهد.
 • باورهای منفی باعث ایجاد حس منفی در ما می شود و طبق قانون احساسات بد اتفاقات بد را بوجود می آورد.

راه تغییر باورهای منفی

راه تغییر باورهای منفی

تغییر باورهای منفی با جملات تاکیدی

یک از آسان ترین راه ها برای تغییرباورهای منفی و محدود کننده ما استفاده کردن از تکنیک جملات تاکیدی مثبت می باشد. ما وقتی جمله های تاکیدی را به مقدار زیاد تکرار کنیم با گذشت زمان می توانیم باورهایمان را تغییر دهیم . چرا که موفقیت در تکرار است و تکرار باعث درک هر چه بیشتر ما می شود و درک باعث آگاهی ما می شود و بینش تازه ای به ما می بخشد. بنابراین از قدرت جادویی کلمات قافل نشوید . تک تک کلمات ما انسان ها در زندگی مان باور ایجاد می کنند و هر کلمه ای که ما به زبان می آوریم به نوعی باورسازی می کند. هنگامی که ما کلمه های منفی را بکار می بریم با گذشت زمان باورهای منفی در ما ایجاد می کند . به همین دلیل اگر ما انسان ها بخواهیم باورهای مثبت در ذهن مان ایجاد کنیم باید هر روز جمله های تاکیدی و مثبت را با خودمان تکرار کنیم .

تغییر باورهای منفی با تصویر سازی

هم چنین ما می توانیم توسط تصور مثبت و تجسم که یکی از مهمترین راه های تغییر باورهای منفی است . باورهای منفی خودمان را تغییر دهیم . تصویر سازی یک روش بسیار ساده است که ما اگر خواهان تغییر باور باشیم می توانیم هر روز ده دقیقه آن را انجام دهیم و هر چقدر این کار را تکرار کنیم قدرت باورهای ذهنی ما و قدرت تجسم ما قوی تر و قوی تر خواهد شد و ما خواهیم توانست تمرکز خودمان را و کانون توجه مان را روی باورهای مثبت خودمان ببریم و سرعت رسیدن به خواسته ها و هدف هایمان را افزایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود