Abundance-of-belief
باور فراوانی چیست ؟
4 مرداد 1400
successful-people
به رویاهات باور داشته باش! 11 اسطوره موفقیت
6 مرداد 1400
Jewish-beliefs

باورهای ثروت ساز یهودیان

باورهای ثروت ساز یهودیان

ثروت معنویه ، ثروت مقدسه ، پول فراوانه و بیش از نیاز تمام مردم جهان وجود داره

اینها باورهای ثروت ساز یهودیان هستندکه باعث ثروتمند شدن یهودیان در تمام نقاط جهان شده است.این باور های بنیادی و خیلی باورهایی شبیه به اینها وجود دارند که سرونوشت زندگی قومی را تغییر می دهند آیا گمان می کنید که ثروتمند شدن و ثروتمند بودن یهودیان اتفاقی است ولی آنها باورهایی دارند که باعث ثروتمند شدنشان شده است و سبک زندگی دارند که باعث ثروتمند ماندنشان هم شده است.

ثروت معنویه و باورهای ثروت ساز در هر کجا که باشند مورد ستایش هستند ، مورد تقدیر هستند و باید اونها رو یاد بگیریم . بهترین جمله ای که از حضرت علی (ع) شنیدم این بود : علم را فرا بگیرید حتی اگر نزد کفار باشد. از حرف های خوب بهره ببرید بدون در نظر داشتن نام و شهرت گوینده

نظر من هم دقیقاً همین است که اگر در کشوری یا در فرهنگی موفقیتی و باور مثبتی است ما هم می توانیم از آن فرهنگ استفاه کنیم بدون اینکه به نکات منفی آنها توجه داشته باشیم . البته یهودیان کفار محسوب نمی شوند چون آنها یکتا پرست هستند و پیروان حضرت موسی و کتاب آسمانی ایشان تورات است . همه ما میدانیم و دیده ایم و شنیده ایم که یهودیان اکثراً متمول و ثروتمند هستند و بر خلاف بیشتر مسلمان ها یا مسیحی ها که در وضعیت نا مناسبی به لحاظ اقتصادی به سر می برند آنها غالباً ثروتمند هستند و در واقع ما یهودی فقیر نداریم .

آیا به نظر شما این کاملا اتفاقی است که در همه جای جهان و در تمام کشور هایی که یهودیان در آن ساکن هستند همه یهودی ها وضع مالی شان خوب است . آیا از باورهای ثروت ساز یهودیان چیزی می دانید. به نظر من که این اتفاقی نیست و ارتباط خیلی عمیقی با باورها و سبک زندگی آنها دارد آن باورهایی که از کودکی نسبت به پول آموخته اند و سبک زندگی که برای خودشان انتخاب کرده اند.

 

سبک زندگی یهودیان

سبک زندگی یهودیان

حدوداً ۱۴ میلیون یهودی در جای جای جهان زندگی می کنند که ثروت آنها برابر با ۲ میلیارد نفر از مسلمانان است . به گزارش مجله فوربس از ۴۰۰ نفر ثروتمند اول جهان ۱۰۰ نفر آنها یهودی هستند.این ها ما را به فکر فرو می برد . حتی وقتی یک یهودی با سرمایه صفر در همسایگی خانواده ای مسلمان یا مسیحی قرار می گیرد و هر دو شغل کارمندی و یا کاسبی یکسانی دارند و با سرمایه صفر زندگی را شروع می کنند . می بینیم که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی زندگی یهودی نسبت به زندگی فرد مسلمان یا مسیحی رشد و سرعت بیشتری می گیرد و خیلی سریع تر به استقلال مالی می رسد که این تماماً به دلیل باورهای ثروت ساز و سبک زندگی آنهاست .

فرد مسلمان یا فرد مسیحی که باورهای ثروت ساز یهودیان را ندارند.هر آنچه که درآمد کسب می کنند همه را برای خریدن مبل و تلویزیون و اسباب و اثاثیه خانه هزینه می کنند و همیشه در حال تفریح و خوشگذرانی هستند و سعی بر این دارند که در لحظه خوش باشند و در لحظه زندگی کنند و دنبال پس انداز و سرمایه گذاری نیستند. و همه چی می خرند و از همان اول میخواهند که ثروتمند دیده شوند و مدام در حال چشم و هم چشمی هستند. و اینقدر عجله دارند که ثروتمند دیده شوند که تا پولی دستشان می آید همه را لباس و وسایل خانه می خردند و خرید هایی اشتباه انجام میدهند که ممکن است خیلی هایشان ضروری نباشند و فقط برای با کلاس دیده شدن خریداری شده است و اینقدر این رفتار اشتباه را انجام میدهند که هیچ پس انداز و سرمایه گذاری برایشان باقی نمی ماند و تا آخر عمرشان باید کار کنند و همیشه به آخر ماه نرسیده پول هایشان تمام شده است و منتظر رسیدن حقوق بعدی هستند.

اما فرد یهودی اصلاً برایش مهم نیست که همسایه ها در مورد آنها چه نظری دارند و چه می گویند و هرگز دنبال چشم و هم چشمی نیست و و اصلا برایش مهم نیست که در نظر دیگران چگونه دیده شود و از همان ماه اول که شروع به کار می کند بخش عمده ای از درآمدش را سرمایه گذاری میکند و فقط به اندازه امرار معاش از حقوق ماهیانه اش برداشت می کند و خودش را در گیر تجملات و وسایل شیک و اسباب و اثاثیه گرانقیمت نمی کند و در عوض سرمایه گذاری می کند و میکارد تا روزی برداشت کند تا در تمام سالهای پیری احتیاج به کار کردن و فعالیت نداشته باشد.

خیریه های یهودیان

خیریه های یهودیان

اگر شما از بزرگترین و مهم ترین و اصلی ترین شهر های جهان بازدید کنید ، بهترین بیمارستان ها با کمک های مالی و یا توسط یهودیان ساخته شده است. بیمارستانهایی با نام های : انجیل متی ، آلبرت انیشتین یا سروهای سینا نظیر اینها هستند . اگر به هر دانشگاه بزرگی سر بزنید می بینید که بزرگترین و اصلی ترین خییرین و کمک کنندگان و سرمایه گذاران و کسانی که بورسیه تحصیلی می دهند و منابع مالی این دانشگاه ها را تامین می کنند همه یهودی هستند .

در واقع در دین یهود بخشیدن و کمک کردن به خیریه ها و دانشگاه ها و ندامتگاه ها و زندان ها اهمیت خیلی زیادی دارد.یهودیان بر این باورند که خداوند می خواهد با ما همکاری کند هر کسی بتواند پادشاهی خداوند را بر روی زمین برقرار کند خداوند هم به او کمک می کند . در سنت یهود به این موضوع اشاره شده است که شما می توانید با صدقه دادن حتی یک بلای آسمانی را تغییر دهید.

باورهای ثروت ساز یهودیان از کودکی

باورهای ثروت ساز یهودیان از کودکی

مهمترین باور ثروت ساز یهودیان این است که از کودکی به آنها آموخته اند که پول خوب است بر عکس ما که به ما می گفتند پول بده اگه پول داشته باشی از خداوند دور خواهی شد و ثروتمندان آدمهای بدی هستند . کودکان یهودی یاد گرفته اند که با پول میشود پس انداز کرد ، بخشید و سرمایه گذاری کرد. یهودیان به فرزندانشان گفته اند که پول با ارزش است و هر چقدر ثروتمندتر باشند پیش خداوند عزیز تر اند. و محبوبیت بیشتری نزد خداوند دارند.

باورهای ما با یهودیان تفاوت هایی داره و اونهم اینه که اونها از کودکی با فراوانی و باورهای بهتری سروکار داشتند ولی ما چشم بازکردیم بهمون گفتند که نابرده رنج گنج میسر نمیشود. اما اونها باورهای مذهبی شون از کودکی خیلی کمکشون کرده : بکوبید تا در به روی شما باز شود ، بخواهید تا به شما داده شود اما با ایمان بخواهید.

اهمیت ثروت در بین یهودیان

اهمیت ثروت در بین یهودیان

یکی از باورهای ثروت ساز یهودیان این است که آنها برای پول و ثرت و ثروتمند شدن اهمیت بسیار بالایی قائل هستند. یهودیت فقر را نشانه ای از حقانیت نمی داند و هرگز فقر را معنوی نمی داند. یهودیان باور دارند که هر فرد باید از فقر اجتناب کند و برای تامین هزینه های زندگی خود اشتغال زایی و ثروت آفرینی کند. این یک باور و ارزش اساسی است که باعث رفتار خوب کاری و شخصی در بین یهودیان شده است. هر شخصی مسئول است که درآمد خود را حفظ کندهمچنین مردم یهودی ها به بخشیدن اعتقاد دارند.آنها بر این باور اند که باید ۱۰ تا ۲۰% از دستمزدشان را صرف اهداف مذهبی و خیر خواهانه کنند.

باورهای قبل از ازدواج یهودیان

باورهای قبل از ازدواج یهودیان

اگر کسی بخواهد با یک دختر یهودی ازدواج کند در حقیقت اگر یک غیر یهودی بخواهد با یک دختر یهودی ازدواج کند کارش کمی سخت است چون آنها قبل از ازدواج پیش یکی از خاخام های یهودی که همان روحانیان آنها هستند می روند و تفکرات و باورهای مالی دختر و پسر را بررسی می کنند. یکی از روحانیان یهودی که هر روز ساعت های زیادی را به زوج های درحال ازدواج یهودی مشاوره می دهد می گوید: یکی از باورهای ثروت ساز یهودیان این است که برای شروع زندگی و ازدواج موفق باید باورهای مالی و تفکرات دختر و پسر از نظر مالی به هم نزدیک باشد . او می گوید وقتی با زوج ها صحبت می کنم و به آنها مشاوره می دهم نه تنها در مورد عشق و علاقه و دوست داشتن و سازگار بودن بلکه در مورد باورهایشان در مورد پول و ارتباطشان در مورد ثروت با آنها صحبت می کنم .

وقتی افرادی نزد من می آیند که در مورد مسائل مالی در یک سطح فکری یکسان نیستند یعنی یکی باورهای ثروت ساز و دیگری باورهای فقر آفرین دارد به احتمال قوی ازدواج آنها نیز موفق نخواهد شد البته در ازدواج یهودی با یهودی این مورد خیلی کم دیده می شود و به همین دلیل است که یهودیان علاقه دارند که فرزندشان با یک یهودی ازدواج کند که در آینده زندگی شان دستخوش مشکلات نا سازگاری و گرفتاری نشود و آنها خیلی خیلی سخت به ازدواج فرزندانشان با یک غیر یهودی رضایت می دهند. چون می دانند که باورهای ثروت ساز یهودیان که اینهمه سال آنها را بی نیاز نگه داشته است در غیر یهودیان به سختی یافت می شود و بر این باور هستند که مشکلات مالی دلیل اصلی و شماره ۱ طلاق هستند.

خلاقیت یهودیان

خلاقیت یهودیان

یهودیان در قرون وسطی زندگی سخت و مشکلی داشتند و در اروپا نمی توانستند صاحب زمین باشند و هیچ دولتی به آنها زمین نمی داد اما آنها تنبلی نکردند و از شرایط گله نکردند و برده و کارگر بقیه باقی نماندند و خلاقیت به خرج دادند و روشهای جایگزینی برای سرمایه گذاری و ساختن ثروت خود ، خارج از معامله املاک پیدا کردند و آنها به صنایع بازرگانی و تجارت و بانکداری و سرمایه گذاری روی آوردند که تا به امروز در بسیار از کشورها ردپای پر رنگی از خود بجای گذاشته اند. تجارت یک شبکه ایمنی برای یهودیان ایجاد کرد تا هر جایی که احتیاج به تجارت با آنها بود و خدماتشان مورد نیاز بود آنها آنجا در امان بودند.

تا زمان انقلاب صنعتی داشتن زمین و کشاورزی نماد قدرت و ثروت محسوب می شد و هیچ دولتی چون نمی خواست که یهودیان قدرتمند و ثروتمند شوند به آنها زمین نمی داد تا اینکه آنها تصمیم گرفتند با تجارت قوی شوند . آنها برای بهتر شدن در تجارت هر آنچه را که می توانستند انجام دادند و هنوز هم انجام می دهند آنها در سراسر جهان به عنوان صادق ترین و درستکار ترین جامعه در تجارت شناخته می شوند. اگر با یک یهودی معامله کردید خیالتان راحت باشد و مطمئن باشید هرآنچه را که می پردازید بیشتر از آن را در مقابلش دریافت خواهید کرد. آنها اعتمادی را که ایجاد کرده اند تا باعث شود مشتری بیشتری کسب کنند هر گز از دست نخواهند داد.

باور به گرفتن سود و افتتاح اولین بانکها توسط یهودیان

باور به گرفتن سود و افتتاح اولین بانکها توسط یهودیان

یهودیان اولین بانکها را باز کردند این قطعا یک سکوی جهش برای آنان بود آنان سرمایه اولیه بانک های اروپا را تامین کردند تا به هر کسی که احتیاج داشت وام دهند. آنها می توانستند نقل و انتقالات معاملات و خدمات مالی روزمره را مدیریت کنند . به علاوه با داشتن سابقه مالی قوی به دیگران وام بدهند و سود بگیرند . این یک سرویس بسیار مورد نیاز در یک قاره در حال توسعه بود و به رشد بیشتر کمک می کرد.یکی دیگر از باورهای ثروت ساز یهودیان باور به حلال بودن سود است این ویژگی بارز باعث شده است که آنها در این زمینه نیز موفق باشند .

در بسیاری از دین ها بخصوص اسلام و مسیحیت سود ممنوع است اما در اعتقاد یهودیان چنین محدودیتی وجود ندارد در سایر دین ها گرفتن سود و دادن وام گناه بود و این کار آنها را از هر نوع شغل مالی با زمینه سود باز می داشت . این باور باعث شده بود تا میدان خالی بماند و یک فرصت بسیار خوبی برای جامعه یهود ایجاد شود. که نه تنها سود را بد نمی دانند بلکه به عنوان روش خوبی برای تامین مالی به آن باور دارند. و این باعث شد که مردم یهود بسیاری از روشهای بانکداری و سرمایه گذاری را بنا نهادند. و با این کار آنها به مهمترین بازیگر برای هدایت حرکات بازار تبدیل شدند. این بزرگترین نقطه عطف برای آنها بود و باعث شد که آنها امروز به این قدرت برسند.

باور به کمک به نیازمندان

باور به کمک به نیازمندان

یهودیان بر این باور اند که صدقه دادن کاری اجباری است نه اختیاری ، آنها موظف هستند ۱۰% از اموالی که به دست می آورند یا درآمدی که کسب می کنند را برای کارهای خیریه و صدقه پرداخت کنند و بر خلاف سایر قومیت ها بسیار پشت هم هستند و از همدیگر حمایت می کنند واقعا پشت هم هستند اگر برای یک یهودی مشکلی پیش بیاید همگی جمع می شوند و مشکلش را حل می کنند.

درست بر عکس مسلمانان که از اول تاریخ با هم یکسره جنگ داشتند. یکی از رازهای ثروت یهودیان این است که در دین یهودیت اهمیت ثروت بهتر از سایر دین ها بیان شده نه به این دلیل که در این زمینه از دین ما بهتر باشند . منظورم اینه که با ما در زمینه ثروت متفاوت اند . در دین یهودیت به زندگی این دنیا خیلی خیلی زیاد توجه داده شده در حالیکه در دین ما بیشتر تمرکزش اینه که به زندگی آخرت بیشتر اهمیت داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود