Change-financial-beliefs
تغییر باور مالی
19 تیر 1400
Perseverance-and-effort-or-true-belief
پشتکار و تلاش یا باور درست
21 تیر 1400
Psychology-of-Belief

روانشناسی باور

قانون زندگی قانون باورهاست کافیست باور کنید تا ببینید.

وقتی صحبت از روانشناسی باور به میان می آید ، این سوالات در ذهن ما نقش می بندد که :

باور چیست و چه کار می کند ؟

آیا میشود با روانشناسی باور به هدف رسید ؟

عملکرد روانشناسی باور چگونه است ؟

باور چگونه به وجود می آید ؟

باور چگونه تغییر می کند ؟

نقش باور در زندگی ما چیست ؟

روانشناسی باور

Psychology-of-Belief-1

اینها سوال هایی هستند که تو زندگی برای هر انسانی که با روانشناسی باور آشنا میشود پیش می آید . اگر شما بخواهید برای این سوال هایتان جواب پیدا کنید باید حداقل ده جلد کتاب در باره باور بخوانید که شاید برای شما کاری سخت و طاقت فرسا باشد ، اما نگران نباشید من قبلا این کار را انجام داده ام و کار شما را راحت کرده ام در این سایت به تمام موضوعات باور پرداخته ام فقط کافیست هر موضوعی را که می خواهید جستجو کنید تا پاسخ های مورد نظر خودتان را تمام و کمال به همراه مثال دریافت کنید و از مطالعه این مقالات لذت ببرید.

اگر فقط به اندازه یک جمله اجازه داشته باشم در باره باور صحبت کنم و  بخواهم تمام آموخته هایم را نسبت به روانشناسی باور در یک جمله بگویم آن جمله این است :

تمام زندگی انسان باور است و باور تمام زندگی انسان

در واقع ما آدمها مجموعه ای از افکار و نگرش و باورهایی هستیم همه شان منحصر به فرد و شخصی هست و باورهای هر انسانی با انسان دیگر کاملا متفاوت است و البته در تعداد محدودی از باورها با انسانهایی که با نزدیک ما هستند و با آنها زندگی می کنیم مشترک هستیم. واقعیت این است که ما انسانها همان باورهایمان هستیم و همواره در تلاشیم که باورهای خودمان را ثابت کنیم. و انسان همیشه در مسیر باورهایش حرکت می کند باورهایی که به صورت ارادی یا غیر ارادی ، خود آگاه یا نا خودآگاه دارد و این باورها گاهی اوقات مثبت و گاهی هم منفی هستند.

باور چیست ؟

What is belief

باور یعنی فکری که زیاد تکرار شده

باور یعنی فکری که به روش های مختلف بار ها و بار ها در زندگی ما تکرار شده است .فکری که توسط خانواده ، دوستان ، معلمان ، مذهب ، فرهنگ و رسانه های اجتماعی مثل اینترنت ، تلویزیون ، اخبار ، روزنامه و . . . به تعداد زیاد در زندگی ما و در ذهن ما تکرار شده است . و ما با دیدن و خواندن و یا شنیدن و سایر حواس آنها را دریافت و درک کرده ایم. و فارق از درست و غلط بودنش آن را باور کرده ایم .

تعریف باور

شاید از خودتان می پرسید که این باور چیست؟ که اینقدر در زندگی ما اهمیت دارد . این باوری که همه از آن سخن می گویند و در باره آن صحبت می کنند چیست؟ چرا باور اینقدر در زندگی ما مهم است . دوست خوبم باور همان فکری است که بارها و بارها در زندگی ما و مغز ما تکرار شده است . باور فکری است که مدام به روش های مختلف مثل دیدن ، مثل شنیدن ، مثل خواندن و فکر کردن در ذهن ما ایجاد شده است . و با فکر کردن به آن مدام قوی تر و قوی تر شده است .

واقعیت این است که به هر چیزی که فکر کنیم در زندگی ما قدرت پیدا می کند .

خواه مثبت یا منفی ، زشت یا زیبا ، به هر چیزی که فکر کنیم .مثل این است که کارت دعوتی برای آن فرستاده ایم. و سر و کله آن چیز در زندگی ما پیدا می شود اگر به موضوعات مثبت فکر کنیم. و به افکار زیبا بیندیشیم در واقع کارت دعوتی برای خوبی ها فرستاده ایم . و آنها را به زندگی خود دعوت کرده ایم و اگر به افکار منفی بیندیشیم خودمان را درگیر یک نگرش منفی کرده ایم . و کارت دعوتی برای موضوعات منفی فرستاده ایم و آنها را به زندگی خود دعوت کرده ایم . و دیگر نباید گله و شکایت کنیم که چرا زندگی من دستخوش تغییرات منفی شده است. این کاری است که خود ما با زندگی مان انجام داده ایم .

پس به هنگام فکر کردن و حرف زدن خیلی باید دقت کنیم. چون تک تک افکار ما و کلمات ما دارای انرژی هستند. و ما می توانیم با افکار و کلمات مثبت خودمان اتفاقات مثبت و شرایط عالی را به زندگی مان دعوت کنیم. و با افکار و باور های منفی شرایط منفی و ناخواسته ای را در زندگی خود به وجود بیاوریم . بنابر این بسیار مهم است که ما در هر لحظه ای که داریم فکر می کنیم . آیا داریم به خواسته هایمان فکر می کنیم یا به ناخواسته هایمان ، به هر کدام که بیاندیشیم .به همان قدرت داده ایم و همان را در زندگی خود دعوت کرده ایم .

اهمیت روانشناسی باور

The-importance-of-belief-psychology

واقعیت این است که ما انسان ها با باورهای خودمون زندگی می کنیم . در حقیقت تمام افراد روی کره زمین در هر لحظه از زندگی خود یا دارند باور می سازند یا باورهای قبلی خودشون رو زندگی می کنند و هیچ چیز دیگری غیر از این نیست و تمام.

به همین علت است که اینهمه می گوییم انسان همان باورهایش است و باورها یعنی همان انسان

در بیشتر مواقع ما انسان ها وقتی که می خواهیم به هدفی دست پیدا کنیم یا می خواهیم زندگی خودمان را یک مرحله بالاتر ببریم باید باور متناسب با آن هدفمان رابسازیم و وقتی که آن باور را میسازیم  به صورت اتوماتیک وار زندگی ما یک مرحله و یک پله بالاتر می رود.

کاربرد روانشناسی باور

Application-of-belief-psychology

روانشناسی باور باعث می شود که ما بدانیم تمام هر آنچه که ما از زندگی می خواهیم در واقع در این سه موضوع خلاصه شده است :

ثروت بیشتر

روابط و آرامش بهتر

سلامتی بیشتر

روانشناسی باور در تمام جنبه های زندگی که زیر مجموعه این سه موضوع است کاربرد دارد و ما با ساخت هر کدام از این مجموعه ها به مجموعه های دیگر نیز کمک می رسانیم ، در حقیقت اگر انسان یکی از این جنبه ها که مهمترین جنبه های زندگی هستند را درست کند به بهتر شدن سایر جنبه های زندگی نیز کمک کرده است. اگر در باورسازی در این سه بخش به خوبی فعالیت کنیم و تلاش و پشتکار داشته باشیم و اجازه ندهیم باورهای منفی و افراد منفی فرایند باورسازی ما را با اختلال مواجه کنند به مراتب خیلی خیلی عالی از روابط و ثروت و سلامتی خوهیم رسید .

و اگر در استفاده از روانشناسی باور استاد شوید می توانید تغییراتی شگفت را در زندگی خود به وجود آورید که حتی شاید باور کردنش برای خودتان که این تغییرات را به وجود آورده اید سخت باشد . رواشناسی باور این موضوع را به ما می گوید که تنها راه رسیدن به موفقیت های بزرگ و اهداف عالی پشتکار و تلاش فیزیکی نیست بلکه ساختن باورهای قدرتمند و ایجاد مسیر عصبی جدید بسیار مهم تر از تلاش فیزیکی است.

قدرت باور

The-power-of-belief

قدرت باور یک انسان و اعتقادات او باعث ایجاد یک نیروی درونی قوی میشود که دلیل سرعت گرفتن او در تمام مراحل زندگی و در کارهای گوناگونی است همانطور که می بینید بسیاری از ورزشکاران اسطوره میشوند ، این به این دلیل است که آنها علاوه بر داشتن دانش و مهارت باورها و اعتقادات درونی خیلی قوی داشتند که زندگی آنها را تبدیل به یک معجزه کرده است و این باورهای قوی باعث شده است که مجدداً مهارتهای آنها نیز ارتقا پیدا کند و در نوع خود بی نظیر شوند .

در مطالعات روانشناسی باور نشان داده شده است که این باورها قدرتمند کننده بیشتر در سنین کودکی یعنی از یک سالگی کودک تا زمانی که هشت سال دارد ایجاد می شود. و به مرور زمان قدرت پیدا کرده است .

اما این باورها یک نوع مسیر عصبی هستند که اگر اشتباه باشند با تمرین و تلاش می توان آنها را تغییر داد فقط باید همتی داشت و محیط را ایزوله نگه داشت تا دوباره باورهای قدیمی و منفی برگشت نکند. با تمرین و تکرار می توان هر باوری را تغییر داد و باوری نو ساخت  باوری که تحولات و تغییرات بزرگی در زندگی ما انسانها به وجود آورد .

در واقع باور همان فکری است که ما از کودکی دریافت کردیم و پذیرفته ایم. و با دیدن الگو ها و نشانه ها در ذهن ما ریشه دوانیده و قوی تر و قوی تر شده است. ما به هر چیزی که توجه کنیم اساس آن چیز را به زندگی خودمان دعوت می کنیم. چه مثبت و چه منفی چه زشت و زیبا ما با توجه به خواسته هایمان آنها را به زندگی مان دعوت می کنیم . و با توجه با ناخواسته هایمان آنها را نیز به زندگی مان دعوت می کنیم. در واقع احساسات خوب نتایج خوبی رو در زندگی ما رقم می زنند و احساسات بد اتفاقات بد رو رقم می زنند.

بنابر این ما همواره باید احساسمان را و حال روحی مان را خوب نگه داریم. تا بتوانیم بر روی باور های خود کار کنیم بتوانیم باور های محدود کننده که از کودکی توسط خانواده ، دوستان و جامعه به ما داده شده است، را تغییر دهیم و باور های مثبت و جدید را جایگزین آنها کنیم. ما باید در تغییر باور های منفی و جایگزین کردن باور های مثبت متعهد باشیم. و هر روز بر روی خود کار کنیم . از بین بردن باور های محدود کننده و ایجاد باورهای مثبت و باور های فراوانی مانند از بین بردن علف های هرز و کاشتن گل های زیبا در یک باغچه است.

ما همواره باید به باور های مثبت و جدید مان رسیدگی کنیم و آنها را تکرار و تقویت کنیم. به محض اینکه ما از باور های جدیدمان و همان گلهای زیبا قافل شویم . علف های هرز رشد می کنند و دوباره بالا می آیند و همه جا را می پوشانند. ما به محض اینکه کار کردن روی خود و باور های خود را متوقف کنیم باور های منفی و مخرب قبلی قدرت پیدا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود